Aktualności

Słowo wstępne Nadburmistrza Bremerhaven

Szanowni Mieszkańcy Szczecina, 

trudno uwierzyć, że minęło już trzydzieści lat od podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy miastami Bremerhaven i Szczecin. Trzydzieści lat to długi czas, w którym świat bardzo się zmienił.

Do powstania partnerstwa pomiędzy Bremerhaven i Szczecinem w szczególnym stopniu przyczynił się radny Günter Lemke, który nawiązał szczególne relacje z Waszym miastem. Ze względu na osobiste kontakty nawiązane w Szczecinie czuł on wielką potrzebę promowania wzajemnego zrozumienia między Polską a Niemcami. Było to niezwykle ważne, zwłaszcza po tym, jak zapoczątkowane w Polsce demokratyczne ruchy w Europie Wschodniej wpłynęły na wieloletnie rządy komunistyczne i przekształciły dyktatury w demokratyczne i liberalne formy rządów. Wielką zasługą naszych polskich sąsiadów jest fakt, że zmiany te w dużym stopniu przebiegły pokojowo.  Jesteśmy za to wszyscy bardzo wdzięczni.

Trzydzieści lat temu możliwości wymiany informacji były o wiele bardziej skomplikowane niż dziś. Połączenia telefoniczne były w wielu przypadkach kwestią szczęścia. Zmieniło się to dzięki wprowadzeniu do codziennego użytku telefonów komórkowych, internetu i mediów społecznościowych. Komunikacja stała się znacznie szybsza i technicznie mniej problematyczna. 

Nie należy jednak zapominać, że osobiste spotkania są nadal bardzo ważne. Partnerstwo naszych miast stwarza ku temu wyjątkową sposobność. Integralną część współpracy stanowią wzajemne wizyty podczas wydarzeń organizowanych przez nasze miasta, jak również wymiana uniwersytecka. 

Nie wszystkie wydarzenia muszą być drobiazgowo i oficjalnie przygotowywane. Uważam, że to wspaniałe, że wiele rzeczy dzieje się nieoficjalnie i bezproblemowo. 

Tak było i chciałbym, aby tak zostało. Bardzo sie cieszę, że możemy spojrzeć z perspektywy trzydziestu lat na nasze partnerstwo i mam nadzieję, że w przyszłości będzie ono owocne i udane.  

Melf Grantz

Nadburmistrz Miasta Bremerhaven

Bremerhaven zaprasza:

Organizator

Patronat honorowy

Partnerzy strategiczni

Współorganizatorzy

Partner

Instytucje wspierające

ProgramSprawdź,
co dla Ciebie przygotowaliśmy.
KontaktMasz pytanie?
Napisz do nas.