Celem projektu jest poprawa stanu zdrowia pacjentów w dziedzinie onkologii dziecięcej dzięki ponadgranicznej współpracy przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii oraz wymiany know-how i kształceniu kadr medycznych po obu stronach granicy.
TEMICARE 2.0 jest kooperacją renomowanych ośrodków z dziedziny onkologii dziecięcej z Greifswaldu, Szczecina, Krakowa i Gdańska, które wykorzystują telemedycynę, VR i sztuczną inteligencję, aby jeszcze skuteczniej leczyć, opiekować się i poprawiać stan młodych pacjentów.
Lekarze i pozostały personel medyczny z placówek uczestniczących w projekcie regularnie spotykają się online, aby zdalnie omawiać przypadki medyczne i wymieniać doświadczenia. Pomaga to w wyborze optymalnych metod leczenia. Placówki partnerskie wyposażone zostaną w zaawansowane okulary VR, przy użyciu których przypadki medyczne omawiane będą z pacjentami i ich rodzinami. Użycie VR pozwoli wejść w skuteczniejszy dialog z młodymi pacjentami, często onieśmielonymi podczas tradycyjnych rozmów z lekarzami.
Rodziny, których dzieci dotknięte są chorobą nowotworową, znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania korzystając z narzędzia online rozwijanego w ramach TEMICARE 2.0. Wykorzysta ono sztuczną inteligencję i bazować będzie na rzetelnej wiedzy medycznej.
Partnerami projektu TEMICARE 2.0 są:
Projekt TEMICARE 2.0 rozpoczął się 1 kwietnia 2024 roku i potrwa do 31 marca 2027 roku.
Jego całkowita wartość to prawie 2,6 mln euro, a 80 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania z funduszu Interreg VIa, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).